Podstawowe wiadomości

Kto może uprawiać strzelectwo i czy jest to bardzo kosztowne?


Czy strzelectwo sportowe jest dla każdego?

Wiek.
Strzelectwo jest sportem, w którym wiek zawodnika nie ma specjalnego znaczenia.
Obecnie wśród czołowych "pistoleciarzy" najczęściej mamy do czynienia z prawie czterdziestolatkami. Siła i sprawność fizyczna nie są tu cechami najważniejszymi, zdarzają się także  zawodnicy znacznie starsi. Zaczynając naszą przygodę ze strzelectwem sportowym praktycznie bez względu na wiek, przy umiejętnie przeprowadzanych treningach, możemy oczekiwać postępów i wyników na zawodach sportowych.
Pamiętajmy, że istotne jest to, na ile lat się czujemy, a nie ile lat mamy.

Płeć nie jest żadnym ograniczeniem, jak wskazują wyniki osiągane przez Julitę Macur 3-krotną wicemistrzynię świata, rekordzistkę świata, 11-krotną medalistkę Mistrzostw Europy

Warunki fizyczne.
Zdecydowana większość sportów wymaga od zawodnika określonych warunków fizycznych. Będąc osobą szczupłą i wysoką możemy od razu zapomnieć np. o podnoszeniu ciężarów czy zapasach. Nasze zainteresowanie nie ma tu żadnego znaczenia. Trenerzy większości dyscyplin, oglądając dzieci przyprowadzone przez swoich rodziców, patrzą na nie wzrokiem klienta wybierającego towar.
Strzelectwo sportowe na szczęście nie stawia żadnych wymogów dotyczących budowy anatomicznej, jak i siły fizycznej.
Zdarzają się zawodnicy wysocy i niscy, szczupli i otyli, silni oraz słabi. Jest to niezwykle pocieszające, że nie musimy przejmować się tym, co dała nam natura i bez względu na to, czym dysponujemy, stanowimy potencjalny materiał na olimpijczyka.

Jeśli mamy pewne problemy ze zdrowiem to najprawdopodobniej strzelectwo i tak będziemy mogli uprawiać, mimo iż inne sporty są dla nas niedostępne.
W każdym jednak przypadku należy przed rozpoczęciem naszej przygody skontaktować się z lekarzem. Dobrze jest poprosić doświadczonego strzelca, żeby krótko przedstawił lekarzowi zagadnienia związane ze strzelaniem. Przeciwwskazania występują bardzo rzadko, ale nawet w takiej sytuacji uprawianie strzelectwa sportowego może się ograniczyć najwyżej do niektórych konkurencji np. z broni pneumatycznej.

Czy muszę do uprawiania sportu strzeleckiego posiadać własną broń i inne wyposażenie?
Strzelnica posiada własną broń sportową i niezbędne akcesoria do uprawiania wszystkich konkurencji strzelectwa sportowego.

Czy jest to sport bardzo kosztowny?
Przynależąc do klubu przy LOK Przemyśl opłacając składki mamy w tej kwocie amunicję do treningów. Trenując nawet wyczynowo koszty mogą być porównywalne do palenia papierosów.

Czy zapisanie się do Klubu strzeleckiego przy LOK w Przemyślu wymaga dużo formalności?
Wystarczy przyjść w godz. 8:00 do 13:00 w każdy dzień roboczy, wypełnić deklarację członkowską i opłacić składki.

Czy małe dzieci mogą uprawiać strzelectwo sportowe?
Praktycznie jedynym ograniczeniem jest wzrost. Niestety dziecko musi być wyższe od stolika na stanowisku strzeleckim. Jeśli spełnia te warunki to wymagana jest zgoda rodziców na uprawianie strzelectwa sportowego przez ich dziecko oraz uiszczenie składek.
Na czas treningu zapewniamy pełną opiekę nad dzieckiem do przybycia rodzica.